הרחקת עטלפים

  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_poll_menu_access' not found or invalid function name in /home/comillion/domains/comillionold.co.il/public_html/includes/menu.inc on line 454.
  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_poll_menu_access' not found or invalid function name in /home/comillion/domains/comillionold.co.il/public_html/includes/menu.inc on line 454.
הרחקת עטלפים

הרחקת עטלפים - עטלף זה לא רק באטמן! כשאנחנו חושבים על עטלפים אנחנו חושבים על החיות המכונפות במערות חשוכות באזורים מרוחקים. עטלפים לעיתים עלולים להימצא הרבה יותר קרוב אלינו ממה שאנחנו חושבים! הם מתעופפים בלילות בין העצים והבתים, נכנסים לעליות גג חשוכות ולארובות הבית בקיץ.

הם מפחידים, מלכלכים את קירות הבתים בשאריות של הפירות אותם הם אוכלים ועלולים לנשוך ולהעביר מחלות וטפילים לאנשים ולחיות הבית ועל כן יש לבצע הרחקת עטלפים. הרחקת עטלפים מאזורים חקלאיים ומיושבים נעשית במגוון דרכים ושיטות.

קצת על עטלפים

עטלפים הם יונקים בעלי קרום דמוי כנפיים המסוגלים לעוף. הם יצורים חברתיים המסתובבים וחיים בלהקות גדולות. הם חיות לילה האוהבות מקומות חשוכים. בניגוד לחוש הראייה שלהם, חוש השמיעה אצל עטלפים מפותח מאוד.

הם מנווטים בחשיכה בעזרת הפקת קולות בתדרים גבוהים ופענוח ההד שנוצר מהם, כך הם מקבלים למעשה תמונה שלמה של המקום בו הם נמצאים. בארץ ישנם 31 סוגי עטלפים, כאשר 30 מהם הם עטלפי חרקים הניזונים בעיקר מהם והסוג הנוסף הוא עטלף פירות.

עטלפי פירות מזיקים מאוד לחקלאות כיוון שהם אוכלים את היבולים. לעומתם, עטלפי חרקים מועילים לאדם. הם אוכלים כמויות עצומות של חרקים ולמעשה עוזרים בהדברה טבעית שלהם. העטלפים נושאים מחלות כמו כלבת וטפילים רבים ועלולים להפיץ אותם לחיות אחרות ולאנשים.

הדברת עטלפים

הדברת עטלפים, בניגוד לשיטות הרחקת עטלפים, נעשית באמצעות רעל הנאכל על ידי עטלפים והורג אותם. מעבר לעובדה שהשיטה איננה הומאנית היא מסוכנת לחיות אחרות העלולות להגיע אל הרעל או לאכול עטלפים מורעלים, מסוכנת לסביבה, ולא יעילה כיוון שהרג עטלפים יביא בסופו של דבר לעטלפים חדשים במקומם. כיום השיטה הנפוצה יותר לטיפול בעטלפים היא הרחקת עטלפים ולא הדברתם.

הרחקת עטלפים

ישנן דרכים שונות לביצוע הרחקת עטלפים באמצעים שאינם פוגעים בהם אלא רק מביאים להרחקה שלהם:

הרחקת עטלפים באמצעות רשתות

פיזור רשתות על העצים, ישירות על הפירות או על מבנים שלמים תמנע את הגישה שלהם אל הפירות ואל האזורים המוגנים. בדרך זו אפשר למנוע נזק של עטלפים ליבול הפירות.

הרחקת עטלפים באמצעות תאורה

העטלפים ידועים כחיות לילה ונמנעים ממקומות מוארים. הדלקת תאורה במקומות אסטרטגיים תמנע את הגעתם לאזורים אלו ותביא להרחקתם.

הרחקת עטלפים באמצעות קולות

כאמור, חוש השמיעה של עטלפים מפותח מאוד. מכשירים המפיקים קולות בתדר גבוה שאנחנו לא מסוגלים לשמוע אבל מפריעים מאוד לעטלפים ולמעשה מביאים להרחקתם.