שיטות הדברת מזיקים בבית

  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_cmf_userspace_perms' not found or invalid function name in /home/comillion/domains/comillionold.co.il/public_html/includes/menu.inc on line 454.
  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_poll_menu_access' not found or invalid function name in /home/comillion/domains/comillionold.co.il/public_html/includes/menu.inc on line 454.
  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_poll_menu_access' not found or invalid function name in /home/comillion/domains/comillionold.co.il/public_html/includes/menu.inc on line 454.

הדברה היא למעשה הרחקה או צמצום של ההשפעה של מזיקים, כאשר אלו יכולים להיות צמחים, חיידקים, חרקים, פטריות ועוד. היעוד העיקרי של ההדברה הוא לצורך מאבק בחרקים. החרקים היו בעולם הרבה לפנינו, וככל הנראה יישארו גם הרבה אחרינו. על מנת להרחיק חרקים ממקום מסוים יש לבצע פעולת הדברה, כאשר את ההדברה ניתן לבצע במספר שיטות. לרוב, שיטת ההדברה מותאמת לסוג המזיק, ולעיתים לא ניתן לבחור באיזה סוג הדברה להשתמש, אלא על המדביר יהיה להחליט איזה סוג הוא היעיל ביותר.

הדברה כימית

הדברה כימית היא השיטה העתיקה יותר להדברה ביתית של מזיקים והיא כוללת ריסוס המזיקים בחומרים כימיים מסוגים שונים אשר הורגים את המזיקים. שיטת ההדברה הכימית נחשבת לשיטה היעילה ביותר הקיימת כיום בשוק, וכאשר מדובר בכמות גדולה של מזיקים, או במקרה בו שיטות הדברה אחרות נכשלו( בד"כ הדברה אורגנית) , עושים שימוש בהדברה כימית. יחד עם זאת, שיטת ההדברה הכימית הורגת לא רק את המזיק, אלא עלולה לפגוע גם גם ביצורים אחרים בסביבה שאין כל כוונה להדבירם, וביניהם גם האדם. עובדה זו כמו גם המודעות הגוברת לעיכות הסביבה ממי התהום ועד החור באוזון הובילו לפיתוח של חומרי הדברה כימים אשר יעילותם גבוהה והנזק לסביבה לא קיים , בנוסף יש פיתוח מואץ של שיטות הדברה נוספות ע"י חומרי הדברה אורגנים וביולוגים הלקוחים בד"כ מתחום החקלאות האורגנית  . חשוב לציין שכל עןד נשמעים ומבצעים את הוראות הבטיחות הנדרשות הדברה כימית יעילה בטוחה ופוגעת בחרקים המזיקים בלבד .

הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית היא למעשה שימוש בשרשת המזון הטבעית הקיימת בטבע לטובת צימצום מזיקים בשטח המדובר.כלומר  שחרור של בעלי חיים מסויימ באיזור בו מצויים המזיקים, על מנת שיטרפו אותם. שיטה זו היא למעשה התערבות מכוונת של האדם במערכת האקולוגית, כאשר מטרתה להשיג שליטה על המזיקים באמצעים ביולוגיים בלבד. שיטת ההדברה הביולוגית היא שיטה ספציפית לחיסול של מזיק מסוים. לרוב, מבצעים בדיקה של שרשרת המזון בה מעורב המזיק, ומשחררים את הטורף של אותו מזיק על מנת לחסל אותו. שיטת ההדברה הביולוגית היא אמנם טובה יותר מאשר שיטת ההדברה הכימית, אולם היא אינה פועלת היטב כאשר מדובר בכמות גדולה של מזיקים, והיא עשויה להפר את המאזן האקולוגי וליצור מין פולש שאינו טבעי למחיה בסביבה זו, עיקר הבעיה היא התמודדות מול חרקים ביתיים היות ולא נוסיף חרק טורף או חיידקים  ע"מ שיטרוף מקק בביתנו , הדברה זו נפוצה בעיקר בחקלאות כמו תנשמות כנגד מכרסמי שדה או דגים במאגרי מים כנגד יתושים .

הדברה באמצעות מכשור אלקטרוני

שיטת הדברת מזיקים ביתית נוספת היא הדברה באמצעות מכשור אלקטרוני, היתרון בגדול של שיטה זו הינה חוסר שימוש  בחומרים כימיים למיניהם, ואין סכנה כי יפר את האיזון האקולוגי. שיטת הדברה זו עושה שימוש במכשירים מיוחדים, כאשר כל מכשיר מבצע פעולה שונה. בין הפעולות השונות ניתן למצוא: מכשירים היוצרים שדה מגנטי אשר מבלבל מטריד ומרחיק חרקים, או מכשירים היוצרים רעידות או תאורה חזקה, ואף מכשירים אשר מפיקים גלי קול בתדרים נמוכים, המשפיעים על המזיקים, אך אינם מזיקים לאדם. שיטות אלו מיושמות בעיקר כנגד מכרסמים ,עטלפים וסוגי חרקים מסוימים .