על עקיצות

  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_poll_menu_access' not found or invalid function name in /home/comillion/domains/comillionold.co.il/public_html/includes/menu.inc on line 454.
  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_poll_menu_access' not found or invalid function name in /home/comillion/domains/comillionold.co.il/public_html/includes/menu.inc on line 454.
עקיצות - יתושים - פרעושים - פשפשים - דבורים

לקראת הקיץ פתאום קשה לשבת בשקט. מגרד ליד הברך, מאחורי האוזן ומשהו עוקץ את גב היד. עקיצות מזיקים מתרחשות בעיקר בחודשי הקיץ, שהמובילים ברשימת העקצנים הם: יתושים, פרעושים, פשפשים, דבורים, עכבישים ושאר חרקים.

ישנן שני סוגים עיקריים של עקיצות מזיקים לשתי תכליות שונות

עקיצות מזיקים ארסיים, לרוב למטרות הגנה עצמית. עקיצות מזיקים אלו מחדירות ארס אל תוך הגוף ועיקר הנזק נגרם על ידי הארס הזה.
עקיצות מזיקים שהם טפילים מסוגים שונים לשם מציצת הדם.

עקיצות מזיקים ארסיים

עקיצות מזיקים ארסיים והחדרת הארס שלהם אל הגוף נעשות כאמצעי הגנה או התקפה. בעקיצות מזיקים אלו מועבר אל הגוף ארס הגורם לגרד ואודם במקרה הטוב ולפגיעה באזור הנגוע ובאדם במקרים קיצוניים ומסוכנים יותר. עקיצות מזיקים ארסיים מתחלקות ל-4 סוגים:
• נשיכה על ידי הפה המעבירה את הארס כמו אצל עכבישים ונחשים.
• עקיצה על ידי עוקץ באחורי הגוף והעברה של הארס דרכו כמו אצל עקרבים ודבורים.
• העברת ארס על ידי מגע ישיר כמו אצל חיפושיות שונות.
• העברת ארס על ידי יריקה כמו אצל נמלים.

עקיצות טפילים

טפילים שונים עוקצים על מנת למצוץ את דמנו, מהם הם מתקיימים. בביצוע העקיצה מוחדרים לגופנו חומרים שונים על ידי הטפילים ובמקום מתפתחת תגובה אלרגית מקומית הגורמת לנפיחות, אודם וגירוד. עקיצת מזיקים אלו מסוכנות כיוון שהן עלולות להעביר מחלות.

איך יודעים שהעקיצה מסוכנת?

במידה והתפתחה תגובה מקומית בלבד של אודם או גרד העקיצה איננה מסוכנת אך במידה והמקום מתחיל להתנפח, איזור העקיצה כואב מאוד, מתחילה תגובה אלרגנית כגון פריחה או קוצר נשימה, התעלפות או התערפלות חושים יש לפנות את הנעקץ לטיפול רפואי. בנוסף, עקיצות מזיקים מסוימים, כמו עקרבים שאינם שחורים, נחשים, נדלים ודבורים ידועות כמסוכנות ועליכם לפנות לטיפול רפואי.

מה עושים במצב של עקיצה?

כאמור, אם העקיצה מסוכנת יש לגשת לטיפול רפואי. במידה והעקיצה איננה מסוכנת יש לשטוף את המקום במים וסבון, להניח קרח על המקום ולמנוע גירודים אשר עלולים לזהם את העקיצה.

איך מונעים עקיצות מזיקים?

• שימוש בחומרים דוחי חרקים כמו יתושים ומעופפים למיניהם מצמצם משמעותית את העקיצות.
• לבוש בבגדים ארוכים וכיסוי איזורים חשופים בעת שיטוט באזורים בהם יש חרקים עוקצים.
• להימנע ממקומות בהם ישנם חרקים מסוכנים כמו מערות.
• במידה והמזיקים העוקצים מופיעים בבית יש לבצע הדברה מסודרת.