סוגי הדברה

  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_poll_menu_access' not found or invalid function name in /home/comillion/domains/comillionold.co.il/public_html/includes/menu.inc on line 454.
  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_poll_menu_access' not found or invalid function name in /home/comillion/domains/comillionold.co.il/public_html/includes/menu.inc on line 454.
סוגי הדברה - הדברה אורגנית - כימית - ביולוגית

סוגי הדברות שונים לרוב רעילים למזיקים אותם נרצה להדביר. החומרים שונים זה מזה בהרכבם, בייעודם, בדרכי פעולתם ובצורתם.
חומרי הדברה הם חומרים רעילים לרוב שנועדו להביא לדילול אוכלוסיות של מזיקים שונים.

אילו חומרים משמשים להדברה?

חומרי הדברה כימית

חומרים כימיים הידועים ביכולתם לפגוע בחרקים ובמזיקים שונים. חומרים כמו DDT, אלפא-כלורוז הידוע בשמו תרדמון, חומרים זרחניים למיניהם, חומרים מיקרו-קפסולריים המתפרקים לאחר זמן מה על מנת להביא לפעולה ארוכת טווח וחומרים אנטיקאוגולנטים, הפוגעים בקרישת הדם של המזיקים.

חומרי הדברה אורגנית

חומרים טבעיים המרחיקים או משמידים מזיקים ללא שימוש בחומרים כימיים. על קבוצה זו נמנים חומרי הדברה על בסיס פירות הדר הידועים כמרחיקים ופוגעים במזיקים, חומרי הדברה על בסיס פרומונים ועוד.

הדברה אלקטרונית

הדברה אלקטרונית היא סוג חדש יחסית של הדברה הנעשה באמצעות מכשירים. בהדברה אלקטרונית לא מתבצע הרג של המזיקים אלא הרחקה שלהם. הדברה אלקטרונית היא אחד הסוגים של הדברה ירוקה, כלומר היא סוג של הדברה שאינו פוגע בסביבה על ידי זיהום שלה בחומרים מסוכנים או על ידי הרג של המזיקים.

הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית נחשבת לאת ההדברות המתפתחות ביותר כיום. באמצעות הדברה ביולוגית יכול האדם להתערב בצורה יזומה במערכת האקולוגית ובכך למעשה לשלוט על אוכלייסיתו של המזיק. הדברה ביולוגית איננה פוגעת בסביבה ובאדם והיא משמשת מדבירים וחקלאים רבים במאמציהם לשמור על סביבה נטולת מזיקים.

הדברה ירוקה

הדברה ירוקה אינה מזהמת ופוגעת באדם. באמצעות הדברה ירוקה ניתן להגיע לתוצאות טובות תך שמירה על איכות הסביבה והתערבות יזומה יותר במערכת האקולוגית בעזרתה ניתן לשלוט על אוכלוסיית המזיק. בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר שימוש באמצעים ירוקים להדברה חקלאית וביתית.

אילו שימושים ישנם לחומרי הדברה?

קיימים בשוק חומרי הדברה למזיקים ולצמחים. ישנם חומרי הדברה המיועדים לעשבים, לפטריות, לאצות ולצמחים אחרים שאינם רצויים לנו. ישנם חומרי הדברה המיועדים לחרקים כמו נמלים, תיקנים, דבורים וצרעות, יתושים, זבובים, פרעושים ופשפשים ועוד. ולבסוף, ישנם חומרי הדברה המיועדים למכרסמים כמו חולדות ועכברים. כל חומר הדברה מיועד למזיקים ספציפיים או לקבוצת מזיקים מסוימת, למרות שישנם חומרי הדברה למגוון רחב מאוד של שימושים כמו DDT.

באיזה אופן מיישמים חומרי הדברה?

חומרי הדברה מגיעים במגוון צורות שונות. ישנם חומרי הדברה מוצקים בצורת פתיתים או טבליות שאפשר לפזר באזור הנגוע, ישנם חומרי הדברה נוזליים שאפשר לפזר, ישנם חומרים המגיעים בצורת גזים או אבקות.

הסכנות בחומרי הדברה

חומרי הדברה רבים עלולים, בשימוש לא נכון, לגרום לנזק רב לסביבה ולבריאות. חומרי הדברה רבים פועלים למעשה על יונקים וכך עלולים לסכן לא רק מכרסמים ומזיקים אחרים אלא גם את חיות הבית ותושביו. ישנם מקרים רבים של הרעלה או פגיעה בבריאות של אנשים הנגרמת משימוש לא נכון ולא מבוקר בחומרי הדברה.

בשימוש לא נכון חומרי הדברה יכולים גם להזיק לסביבה ולאיזון האקולוגי בה- הרעלת עכברים עלולה להביא להרעלת חתולים או עופות דורסים הניזונים מהם, שימוש לא מבוקר ומדוד בחומרי הדברה עלול לזהם מי תהום ועוד. בנוסף, חומרי הדברה מיושנים אינם מתפרקים בטבע ועלולים להזיק למשך שנים רבות.

בכל שימוש בחומרי הדברה יש לבדוק את האזהרות והוראות השימוש של חומר זה, לוודא שהוא מאושר על ידי משרד הבריאות, ובמידה ואינכם מיומנים בפיזור חומרי הדברה יש להתייעץ עם אנשי מקצוע מוסמכים.

סוגי-הדברה,אורגנית