הדברת דבורים - צרעות

  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_poll_menu_access' not found or invalid function name in /home/comillion/domains/comillionold.co.il/public_html/includes/menu.inc on line 454.
  • warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function '_poll_menu_access' not found or invalid function name in /home/comillion/domains/comillionold.co.il/public_html/includes/menu.inc on line 454.
הדברת דבורים - צרעות - הרחקת דבורים - מלכודות

דבורים וצרעות הינן מזיקים הגורמים נזק ממשי לאדם- עקיצותיהן כואבות ומסוכנות. על כן,
הדברת דבורים וצרעות חשובה מאוד, בעיקר במקומות בהם ישנן כוורות וקינים גדולים. חברות רבות המציעות הדברת\ הרחקת דבורים וצרעות בדרכים שונות.

על דבורים - צרעות

דבורים וצרעות חיות בכל חלקי העולם. בארץ ישנם למעלה מאלף סוגים של דבורים וצרעות, הנפוצים בהם הם: דבורת הדבש, בומבוס האדמה (סוג של דבור) וצרעה מזרחית.

הדבורים והצרעות הן יצורים חברתיים החיים בלהקות, כאשר הדבורים בונות להן כוורות והצרעות בונות קינים באדמה. העוקץ שלהן ממוקם בחלק האחורי של הגוף ומשמש להגנה. העוקץ של דבורים וצרעות שונה זה מזה.

עוקץ הדבורה נשאר בגוף הנעקץ, בעוד עוקץ הצרעה לא. בעת העקיצה, העוקץ של הדבורה נתלש מגופה ותולש איתו איברים פנימיים שגורמים למות הדבורה, ועל כן היא מסוגלת לעקוץ רק פעם אחת. עוקץ הצרעה לעומתו, דומה למחט ואיננו מתנתק מגוף הצרעה, מה שנותן לה את היכולת לעקוץ מספר פעמים.

הדברת דבורים וצרעות בהדברה כימית

הדברת דבורים וצרעות יכולה להתבצע באמצעות חומרים כימיים המפוזרים ישירות על המעופפים או בכוורת והקינים שלהן, או בעזרת פיתיונות.

הדברה כימית ישירה של הדבורים תתבצע על ידי איתור הקן או הכוורת ואיבוק שלו בחומר רעיל אשר הורג את הדבורים. הדברה בשיטה זו מונעת מהדבורים לחזור ולבנות קן במקום זה.

הדברת דבורים וצרעות באמצעות פיתיון נעשית על ידי פיתיון בשרי מורעל. בשיטה זו מחדירים רעל חלש לבשר ונותנים לדבורים או הצרעות להגיע אליו בעצמן. על כן, בשיטה זו אין צורך למצוא את הקן או הכוורת.

חשוב לציין כי הדברת דבורים באופן המתואר לעיל אינה חוקית כיום בישראל ובעולם ומותרת רק בתנאי שהכוורת ממוקמת בתוך אזור המגורים של האדם ומהווה סכנה ממשית לשוהים בנכס.

הדברת דבורים וצרעות באמצעות מלכודות

ישנן מלכודות המותאמות במיוחד ללכידת דבורים וצרעות. מלכודות אלו הן בצורת חרוט עם חור בקצהו הצר, ובתוכן ישנו מזון המתאים לדבורים או צרעות. הן נכנסות אל תוך החרוט על מנת להשיג אוכל אולם הן אינן מוצאות את היציאה. מלכודות אלו אינן פועלות בעזרת רעל ועל כן פחות מסוכנות לבריאות ומתאימות לסביבה בה ישנם ילדים.

איך מבצעים הדברה או הרחקת דבורים או צרעות?

הדברת דבורים וצרעות צריכה להיעשות על ידי חברה מקצועית המתמחה בהדברת דבורים וצרעות, כיוון שטיפול חובבני בכוורת או בקן עלול להסתיים בעקיצות רבות וסכנה ממשית. בנוסף על ההדברה יש לבצע גם סתימה מקצועית של הסדקים והפתחים בהם בונות הדבורים והצרעות את הקינים והכוורות שלה על מנת למנוע חזרה שלהן למקום העתיד.